Reklam
  • Reklam
Konya, ihracatta COVİD’i yendi

Konya, ihracatta COVİD’i yendi

ASKON Konya İl Başkanı Atilla Sinacı, Konya’nın ihracatta yeni rekorlar kırdığını, teknolojik altyapısı ve ürün çeşitliği ile Konya’nın daha da fazla ihracat yapabilecek bir şehir olduğunu dile getirdi

05 Ekim 2020 - 12:41

Küresel pandemi sürecinde çok yüksek bir performans sergileyen Konya Sanayisi, Eylül ayında ihracatını yüzde 22 artırarak rekor kırdı.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya İl Başkanı Atilla Sinacı, küresel pandeminin ekonomik etkilerine karşı Konya’nın büyük mücadele verdiğini dile getirdi.

Konya’nın ihracat rakamlarında pozitif yükselişin iş dünyasına umut ve heyecan verdiğinin altını çizen Başkan Sinacı, “Türkiye’nin göz bebeği şehrimiz Konya ihracatta yükselişini her geçen ay artırıyor. Haziran ayında 173 milyon dolarlık ihracat yapılan Konya’da bu rakam tarihi rekor olarak verilmişti. Konya, Eylül ayında ise kendi rekorunu kırarak, 203 milyon 200 bin dolarlık ihracat yaptı. Bu sayı Cumhuriyet tarihinde bir ayda yapılan en yüksek ihracat rakamı oldu” ifadelerini kullandı.

KONYA SANAYİSİ ALT YAPISI İLE DAHA FAZLA İHRACAT YAPABİLİR

Başkan Sinacı, “Konya, pandemi dolayısıyla Nisan ve Mayıs aylarında düşük ihracat rakamlarını gerçekleştirmişti. Kahraman sanayicilerimiz, herşeye rağman çalışma gayretini bırakmadı. Haziran’daki normalleşme süreci ile birlikte Konya’da da ihracat rakamlarında grafikler yukarıya doğru çıktı. Haziran ayında da 173 milyon dolar gerçekleşerek hızlı bir yükselişe ulaştık. Bu yükseliş Temmuz, Ağustos aylarında da arttı. Eylül’de de zirveye ulaştı. Eylül ayındaki 203 milyon dolarlık ihracatla bu yılın ilk dokuz ayında  1 milyar 529 milyon 519 bin dolarlık ihracat rakamına ulaşıldı. Umuyoruz ve öngörüyoriz ki, bu yıl 2 milyor doları geçeceğiz. ASKON olarak ihracat odaklı endüstriyel misyonumuz da devam ediyor. Üyelerimize dış pazar arayışları, alım heyetlerinin Konya’ya getirilmesi noktasında somut çalışmalar yapıyoruz. Çok şükür karşılığını da arıyoruz” dedi. Başkan Sinacı, başta ASKON üyeleri olmak üzere, tüm Konya sanayicilerini tebrik ederek, başarılar dilediklerini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Özkan'dan Cumhuriyet Bayramı mesajı
Vali Özkan'dan Cumhuriyet Bayramı mesajı
Konuk; Hepimiz cumhuriyetin eşit hissedarıyız
Konuk; Hepimiz cumhuriyetin eşit hissedarıyız