Reklam
  • Reklam
Kurban fiyatlarına ‘zam’ yok

Kurban fiyatlarına ‘zam’ yok

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, gazetecilere yaptığı basın açıklamasında bu yıl kurban fiyatlarını açıklayarak, “zam yok” dedi.

15 Temmuz 2019 - 16:05

Kurban Bayramı’na 1 aydan az bir zaman kala Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, kurbanlık fiyatlarını açıkladı. Son bir yılda girdi fiyatlarında yüzde 100’e yakın bir artış yaşanmasına rağmen 2019 yılında kurban fiyatlarına zam yapmayacaklarını söyleyen Başkan Nazif Karabulut, “Gerek girdi fiyatlarındaki artışlar gerekse dövizdeki kur artışları haliyle fiyatlara yansıyor. Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak gerek üretici gerekse tüketicinin durumu göz önüne alınarak aşağıdaki fiyatlar belirlenmiştir. Son bir yılda girdi fiyatlarında yüzde 100 oranında bir artış olmasına rağmen 2019 yılı kurban fiyatlarına hiçbir zam yapılmadan geçen yılla aynı tutulmuştur. Bu da Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak üretici ve tüketicinin belli bir noktada buluşmasını sağlamıştır. 2 yaşını doldurmuş erkek dana canlı kg fiyatı 22 TL. 2 yaşını doldurmuş dişi düve canlı kg fiyatı 21 TL.  2 yaş ve üzeri dışı inek canlı kg fiyatı 19 TL olarak belirledik” şeklinde konuştu.

KARABULUT, KURBAN ALMA KONUSUNDA UYARDI

Kurbanlık alacak olan vatandaşlara uyarılarda bulunan Nazif Karabulut,“ Kurban Bayramı’nda kurban kesecekler şunlara mutlaka dikkat etmeli; “Öncelikle büyükbaş hayvanda 2 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.  Buda önde 2 büyük dişin olması hayvanın sağlıklı olması, tüylerinin parlak olması, herhangi bir organında topallık-kör yara bere olmaması gerekmektedir. Dişi hayvanlarda gebelik konusuna dikkat edilmesi veterinerden gebe olmadığını gösteren rapor istenmeli” dedi.

2 TL ZAM YAPILMASI GEREKİYOR

Halkımızın sağlıklı gelişmesi protein ihtiyacının karşılanması ve kaliteli et yedirmek için yoğun caba ve emek sarf eden üreticilerimizin son bir yılda artan döviz kurları buna bağlı olarak girdi fiyatları yani yem fiyatlarının yüzde 100 oranında artış göstermesi diğer yandan veterinerlik hizmetleri, ilaç, elektrik ve işçilik fiyatlarının artışı maliyetlerin yükselmesine  neden olmuştur diyen Karabulut, şöyle konuştu: “Hayvancılıktaki sıkıntılarımızın sonu gelmek bilmiyor son zamanlarda alınan önlemler ne kadar çözüm odaklı olsa da kendini tamamlayamıyor. Canlı hayvan besilik eksiğimizi yurt dışından gelen besilik danalarla tamamlıyoruz. Üreticinin arzusu ESK'nın acilen et fiyatlara 2 TL zam yaparak piyasadan yetişmiş hayvan kesimi yapması. Kasaplık canlı hayvan ve et ithalatında ülkemiz yol gecen hanına dönmüş olup yerli üretici iş yapamaz hale gelmiştir. Yaz sezonu olmasına rağmen üretici hayvanını satamaz duruma geldi. Yarınını göremeyen üretici iş bırakma, sektörden çekilmeye başlamıştır. Durum böyle devam ederse gelecek yıllarda üretim yapacak kimse kalmaz o zaman ülkemiz tamamen dışa bağımlı bir hale gelir.

FİYATLAR ÜÇ YILDIR AYNI

Malların üç yıldır hep aynı fiyattan satıldığını söyleyen Karabulut, bir an önce buna da çözüm bulunması gerektiği konusunda açıklama yaptı.’Biz üç yıldır hep aynı fiyata Et satmak zorunda bırakılıyoruz. Sebebi ise halka ucuz Et yedirme projesi altında dönemin Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba zamanında gelişti.  Bu projenin kapsamında Et fiyatlarına baskı yapılarak üç yıl önce biz Eti 28-29 liraya satarken şuan için yine aynı fiyata satıyoruz. Yem fiyatları ve oluşan pahalılıktan dolayı sözlerine devam eden Nazif Karabulut, ‘ Üç yıl önce 40 lira olan yem torbası, şimdi 80 Lira olmuş. Et fiyatlarına olan baskıdan bir an önce kurtulmalıyız’ sözlerine yer verdi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ali Düz Başkan  yardımcısı oldu
Ali Düz Başkan yardımcısı oldu
Konyaspor: Sumudica’yı kınıyoruz
Konyaspor: Sumudica’yı kınıyoruz