Reklam
  • Reklam
Şahin’den “Deneysel Hayvan Kullanımı” dersi

Şahin'den “Deneysel Hayvan Kullanımı” dersi

Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği Deney Hayvanları Kullanım Sertifika Kursunda Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin “Deney Hayvanlarının ve Deney Modellerinin Seçimi” konusunda ders verdi.

25 Haziran 2019 - 15:33

Deney hayvanlarıyla çalışmak için kursun önemli olduğunu söyleyen Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin,  “Uygulamalarda denek sayısı ne kadar artarsa uygulamanın başarısı o kadar fazla olur denek sayısı azalırsa güvenilirliği düşer. Deneysel çalışmalar Türkiye’de cerrahinin ve bilimin gelişmesinde son derece önemli çalışmalar. İlaç araştırmaları konusunda yapılacak çok şey var. ‘Uluslararası İlaç Mükemmeliyet Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurduk şu anda 3 tane jenerik etken madde üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan birisi Alzheimer etkili bir madde diğeri kanser tedavisinde kullanılacak bir madde, diğer bir madde ise hipertansiyonu tedavisinde kullanılacak, çok uzun bir süreç batı çok uzun seneler önce başladığı için önde tabi, fakat Türkiyenin üstünde ağırlıklar var. Lozan Antlaşması ile altına imza attığımız uluslararası antlaşmalar bizim araştırma yapmamıza, ürün elde etmemize, lisans vermemize ve lisans almamıza  engel oluyor. Şuan Türkiyenin kendi adına lisanslı bir tek ilacı yok. Piyasadaki ilaçların lisansları batı ülkelerinde biz bu ürünleri ve ilaçları geliştirsek bile lozan ve sonrasında imzalanan antlaşmalar gereğince bunları kendi adımıza lisanlıyamıyoruz. Şuan ülke olarak yaşadığımız sıkıntıların temelinde de lozanın 100. yılına geliniyor, olmasının nedenleri yatıyor. Deney hayvan modellerinde insanlar üzerinde yapamıyacağımız çalışmalar yapılır. Çünkü insan üzerinde deney yapamazsınız. Hele ki bir çalışmnın fazları vardır; faz0, faz1, faz2, faz3, faz4. faz3 aşamasına kadar insanla ilgili hiçbir çalışma yapamazsınız. Bu İnsan Hakları Beyannamesinde de yasaklanmıştır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde Klinik Araştırmalar ve Uygulama Merkezini kurduk ve burada  faz3 ve faz4 çalışmalarını da bundan sonra gönüllü hastalar veya gönüllü denekler üzerinde yapacağız. Türkiye’de üretilen bir tıbbı cihazın, bir ilacın Sağlık Bakanlığı’ndan izin alabilmesi  ve kullanılabilmesi için bu araştırmalardan geçmesi lazım maalesef Türkiye’de bu yapılmıyor. Türkiye’deki bir üretici bir tıbbı cihaz, malzeme ürettiği zaman sertifikasyon yetkisi olmadığı için dış ülkelerden belli paralarla merdiven altından yapılıyor, işte biz bu sertifikasyonuda sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 Dersin devamında hayvan metabolizmasının insanlardan daha hızlı olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, deneylerin 4 tip çalışmanın olduğundan bahsetti. Bunların ise İndüklenmiş, sponten, negatif ve olası modeller olduğunu söyledi. Dersin sonunda ise ideal modellerin nasıl olması gerektiğini anlattı.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karaca
Karaca "Ekonomik ve sosyal sorunlara çare olacağız"
Yeni sezon hazırlıkları başladı
Yeni sezon hazırlıkları başladı