Reklam
  • Reklam
Kılca: ’Karatay ve Konya’ya katkı sağlıyoruz’
Reklam

Kılca: 'Karatay ve Konya'ya katkı sağlıyoruz'

Karatay Belediyesi, 2019’da 400 bin metrekarelik alanda ilçeye kazandırdığı Karatay Lavanta Bahçesi, yaklaşık 3 yıldır Konya ve ülke turizmine olduğu kadar üretim ekonomisine önemli katkılar sağlamaya devam ediyor.

16 Ekim 2022 - 14:51 - Güncelleme: 16 Ekim 2022 - 14:54


Karatay Lavantalarından elde edilen organik reçel, dondurma, lokum, gazoz, yağ, sabun ve kolonya, kısa sürede herkesten büyük beğeni topladı. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da, Konya’nın ve Karatay’ın yeni markalarından birisi haline gelen Karatay Lavantasının kendilerini çok mutlu ettiğini ifade ederek; “Karatay Lavantası, hem turizme hem de ekonomiye katkı sağlıyor” dedi. 

Karatay Belediyesi, Karaaslan Üzümcü Mahallesi’nde 400 bin metrekarelik alanda oluşturduğu Karatay Lavanta Bahçesi’nin lavantalarından birçok ürün elde etti. Tıp, gıda ve kozmetik gibi sektörlerin sıkça tercih ettiği Karatay’ın Lavantası, bugüne kadar sabun, kolonya, dondurma, gazoz, krem ve reçelin üretiminde ham madde olarak kullanıldı.  

Her geçen gün ürün çeşitliliği artan Karatay Lavantası’ndan elde edilen söz konusu ürünler ise, Konya’nın yanı sıra Türkiye’nin dört bir tarafında düzenlenen fuar, festival ve tanıtım günleri gibi etkinliklerde tanıtılıyor. Karatay Belediyesi’nin katıldığı söz konusu etkinliklerde satışının da yapılarak aynı zamanda ekonomiye katkı sunulan Lavantalı ürünler, kısa sürede vatandaşın gözdesi, Konya ve Karatay’ın yeni markası haline geldi. 

Karatay’ın Lavantasından elde edilen ürünleri vatandaşlar, Karatay Lavanta Bahçesi’nin karşısındaki Lavanta Büfe’nin yanı sıra Karatay Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı Kafe Karatay’lar ile Karatay Termal Tatil Köyü’nden de temin edebiliyor. 

KATMA DEĞERİ YÜKSEK LAVANTADAN ÇOK YÖNLÜ VERİM ALIYORUZ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Karatay’a yeni bir renk olan Karatay Lavantası’nın ve Lavanta ürünlerinin vatandaşların yeni gözdesi olduğunu söyledi. 

Karaaslan Üzümcü Mahallesi’nde oluşturdukları Karatay Lavanta Bahçesi’nin görselliğiyle bölgenin yeni çekim merkezlerinden birisi olduğunu belirten Başkan Hasan Kılca, Karatay Lavantası’ndan elde ettikleri yağ, reçel, dondurma, gazoz ve daha birçok ürünle ekonomiye de katkı sağladıklarının altını çizdi.

Hasan Kılca, şunları söyledi: “Konya’mıza ve ilçemize değer katacak projeler üretmeye devam ediyoruz. Farklı zenginliklere, eşsiz güzelliklere, verimli ve bereketli topraklara sahip bir ilçeyiz. Bunun farkında olarak 2019’da Türkiye’nin en büyük lavanta bahçesini oluşturma çalışmalarımızı başlatmıştık. Çalıştığımız söz konusu alan, daha önce molozla kaplı ve işgal edilmiş alandı. 400 bin metrekarelik alanda Karatay Lavanta Bahçemizi oluşurduk ve eşsiz bir güzelliğe sahip bahçemiz oluştu. Bahçemiz sadece görselliğiyle değil ekonomiye de katkı sağlıyor. Örneğin bahçemizin lavantalarından sabun, kolonya, dondurma, gazoz, krem ve reçel gibi ürünlerin üretimini yapıyoruz. Hiçbir kimyasal koruyucu ve aroma verici kullanmadan ve tamamen geleneksel yöntemlerle üretilen ürünlerimiz büyük beğeni topladı. Karatay Belediyesi olarak bu projemizle aynı zamanda çiftçilerimize de ön ayak olmayı amaçlıyoruz. Bu konuda da önemli bir mesafe aldık” dedi. 

 

KARATAY LAVANTASI VE ÜRÜNLERİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ANLATTI

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta; Karatay’ın markası Karatay Lavantasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da tanıtma fırsatı buldu. 

AK Parti Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen Başkan Hasan Kılca, Karatay Lavanta Bahçesi ve lavantadan üretilen ürünler hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a detaylı bilgi verdi. 

Hasan Kılca; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Leyla Şahin Usta Hanımefendi ile birlikte Karatay’ımıza dair tüm yatırımlarımızı ve projelerimizi tanıttık. Özellikle Konyamızın yeni markası haline gelen Karatay Lavantası ile elde ettiğimiz katma değer ve üretimini sağladığımız ürünler hakkında detaylı bilgi verme fırsatımız oldu. Bugüne kadar olduğu gibi bu görüşmemizde de Sayın Cumhurbaşkanımız, Karatayımız ile ilgili projelerimizle çok yakından ilgilendi, her zaman yanımızda olduğunu ifade ettiler. Bu vesileyle; Karatay’ımızın her zaman arkasında olan, tüm imkânları seferber eden Sayın Cumhurbaşkanımıza güven ve destekleri için çok teşekkür ediyorum. Bizler, ilçemize, şehrimize ve insanımıza değer katacak daha birçok projelerimizle hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi. 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan:
Erdoğan: "Konya'yı Sevmeyenin Kalbi Kurur"
Konyaspor hazırlıklarını sürdürüyor
Konyaspor hazırlıklarını sürdürüyor