Reklam
  • Reklam
Kültür turları sona erdi

Kültür turları sona erdi

Selçuklu Belediyesi tarafından “Geçmişten Geleceğe Selçuklu’dan Söğüt'e” temasıyla düzenlenen Bilecik- Söğüt kültür turlarında beşinci etap tamamlandı.

20 Eylül 2022 - 14:01

                                                 çuklu ve Osmanlı'ya başkentlik yapmış iki tarihi şehri buluşturan kültürel organizasyondan bugüne kadar 5 etapta toplam 6500 kişi yararlandı.   

Selçuklu Belediyesi'nin "Geçmişten Geleceğe Selçuklu'dan Söğüt'e" sloganıyla sürdürdüğü Bilecik ve Söğüt kültür turları sona erdi. Tamamlanan 5. etaptan 1440 vatandaş yararlanırken bugüne kadar ki tüm etaplarla beraber 6500 Selçuklu torunu Beylikten Osmanlı Devletine uzanan büyük bir tarihin merkezine ziyaret gerçekleştirmiş oldu.

Selçuklu Belediyesi’nin kültür projesi "Geçmişten Geleceğe Selçuklu’dan Söğüt'e” ile Bilecik ve Söğüt'e yüksek hızlı tren ile günü birlik ziyaretler gerçekleştirildi. Her gün 40’ar kişilik ekipler sabah 06.00'da YHT ile Konya Tren Garı’ndan Bilecik’e hareket etti. Kültür gezisi kapsamında Bilecik’e giden vatandaşlar, Bilecik’in tarihi ve eşsiz güzelliklerini, Osman Gazi’nin Osmanlı Beyliği'nin temellerini attığı ve bir dönem Osmanlı Devleti'ne başkentlik yapan Söğüt ilçesini ve Söğüt’ü fetheden Ertuğrul Gazi'nin kabristanını da ziyaret etti. Kültür ziyaretleri kapsamında Bilecik Türbesi, Söğüt Kültür Müzesi, Kuyulu Mescit ve Pelitözü Göleti’ni de ziyaret eden Selçuklu Torunları, buradaki tarihi ve doğal güzelliklere yerinde şahitlik etti.

 

Selçuklu Belediyesi ecdada vefasını gösterdi

 

Selçuklu Belediyesi bu dönemde sadece gezi organizasyonu ile değil tarihi alana yapılan Ertuğrul Gazi Cami ve Darulkurrası’na sağladığı 3 milyon TL’lik destekle de ecdada olan vefasını gösterdi. Selçuklu Belediyesi’nin katkıları ile yapılan Ertuğrul Gazi Cami ve Darulkurrası’nın açılışı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katıldığı program ile gerçekleştirildi. Açılışa katılan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, gezi kapsamında Ertuğrul Gazi ve Şeyh Edebali türbesini de ziyaret etti.

 

Memnuniyet Ön Planda Tutuldu

 

Bilecik ve Söğüt gezisine katılan vatandaşların memnuniyetini ön planda tutan Selçuklu Belediyesi gezi boyunca en iyi hizmeti sunarken % 100'e yakın memnuniyet sağladı. Tüm detayları en ince ayrıntısına kadar düşünülen etkinlik kapsamında yüksek hızlı trenle ulaşım, yemek organizasyonu, anketlerle geri dönüşüm, acil durum aracının kafileye eşlik etmesi ve geziye ait hatıra fotoğrafının çerçeveli bir şekilde vatandaşlara hediye edilmesi gibi birçok detayın düşünülmesi de geziyi başarılı kılan faktörler arasında yer aldı.  

 

Başkan Pekyatırmacı, “Ecdadımızı tanımak ve tanıtmak için çalışıyoruz”

 

Geçmişten Geleceğe Selçuklu’dan Söğüt'e sloganıyla düzenlenen Bilecik- Söğüt kültür turlarında 5. etabı tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,"Proje kapsamında bu etabımızda 1440 bugüne kadar 6500 hemşehrimiz Bilecik ve Söğüt gezisine katıldı. Yoğun ilgi üzerine beşinci etabını gerçekleştirdiğimiz projemizde başarılı bir şekilde sona erdi. Selçuklu Belediyesi olarak ismimizi aldığımız Kadim Selçuklu Medeniyetine olan vefa borcumuzu her fırsatta hatırlıyor, ecdadı tanımak ve tanıtmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda gezimize yoğun ilgi gösteren tüm hemşehrilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Projelerimize gösterilen yoğun ilgi bizleri yenilerini düzenleme konusunda teşvik ediyor. Selçuklu Belediyesi olarak kültürel ve tarihi organizasyonlar düzenlemeye devam edeceğiz" dedi.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya belediyelerinden Hatay'a ramazan kolisi
Konya belediyelerinden Hatay'a ramazan kolisi
Karatay’ın başarılı Atıcılık takımından Türkiye birinciliği
Karatay’ın başarılı Atıcılık takımından Türkiye...