Reklam
  • Reklam
Sosyal konutlar ekonomiye can suyu olacak

Sosyal konutlar ekonomiye can suyu olacak

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Konya Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve İnşaat-Emlak Komisyon Başkanı Selman Çifci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan sosyal konut projesini değerlendirdi. Çifci, sosyal konut projesinin özellikle dar gelirli kesim için önem arz ettiğini, inşaat malzemeleri sektörünün de büyük ölçüde hareketlendireceğini belirtti.

14 Eylül 2022 - 18:22

Çifci, “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dar gelirli vatandaş için, 5 yılda 500 bin konut, 250 bin altyapılı arsa ve 50 bin işyerinin satışa sunulacağını söyledi. Konutta fiyatlar 608 bin TL, taksitler 2 bin 280 TL’den başlayacak. Dar gelirli vatandaş 112 bin 500 TL’den başlayan fiyatla arsa, 350 bin TL’den başlayan fiyatla işyeri sahibi olacak. Başvurular bugün başlarken, yılbaşında da ilk temel atılacak. Biz gayrimenkul uzmanları olarak projeyi destekliyor ve teşekkür ediyoruz” dedi.

ÇOK YÖNLÜ FAYDA SAĞLAYACAK

Özel sektörün konut üretmede zorlandığı bir dönemde Sosyal Konut Projesi’nin dinamizm kazandıracağını belirten Çifci, “Özel sektör hem arsa hem malzeme maliyetlerinden dolayı konut üretemez hale gelmişti. Üretim maliyetlerindeki artış doğrudan ev fiyatlarına yansıdı. 1 milyon TL’nin altında daire bulmak çok zorlaşmıştı. Üretimin az olması kirada oluşan talebe de yetişemedi. Bu yüzden kira fiyatları da çok yükseldi. Herkes bir çözüm beklerken sosyal konut hamlesi içleri rahatlattı. Çok yönlü bir fayda söz konusu. Hem dar gelirli konut alabilecek, hem konut sayısının artışı kiraları düşürecek hem de inşaat malzemesi sektöründe hareketlilik yaşanacak. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum’a ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi. Çifci, devletin özel sektörde faaliyet gösteren müteahhitlere de bir çalışma yapması gerektiğini belirterek, ucuz arsaya ulaşım noktasında yüksek beklenti olduğunu, bu destek gerçekleşirse Devlet kontrolünde dar gelirlilere müteahhitlerde konut üretmeye başlayacaklardır diyerek sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yıllarca hizmet edenler unutulmadı
Yıllarca hizmet edenler unutulmadı
Haftanın hakemleri belli oldu
Haftanın hakemleri belli oldu