Reklam
  • Reklam
Asırlık hicret öyküsü

Asırlık hicret öyküsü

124 yıl önce ayrıldıkları ata yurdundaki akrabalarını internet üzerinden bularak ziyaret ettiler

18 Temmuz 2019 - 12:53

83 yaşındaki Müzeyyen teyze İzmir'den gelerek 124 yıl önce ayrıldıkları ata yurdu olan Bozkır Armutlu’yu ve akrabalarını ziyâret etti...

Armutlu Köyünün en geniş sülalesi olan Mustaklar sülalesinden üç kardeş Ahmet, Ali ve Hasan'ın ibretlik hikâyesi…
Ali ile Hasan 1895 yılında Abdülhamit döneminde Armutlu köyünden ayrılmışlar. Hasan (Bilgin) amca 12 yaşında İstanbul'a Nuruosmaniye medresesine eğitim için gitmiş, eğitimini tamamlamış ve daha sonra İzmir Ödemiş'te görev alarak oraya yerleşmiş, Ali (Ataman) amca da Konya’ya yerleşmiş, Sadece Ahmet (Uysal) amca Armutlu ’da kalmış ve hayatları buralarda nihayete ermiş. Dönemin şartları gereği kardeşler bir araya gelememişler. Soyadı kanununda birbirlerinden habersiz kardeşler Ataman, Bilgin, Uysal soyadlarını almışlar. Aile büyükleri sık sık köylerinden ve kardeşlerinden bahsederek çocuklarına akrabalarını anlatmışlar. Fakat bir türlü biraraya gelmeleri mümkün olmamış.  Sıla hasretini sık sık çocuklarına aktaran Hasan Amca 1955 yılında vefat ettiğinde diğer kardeşleri de rahmeti rahmana kavuştuğu için çocukları da gurbeti yurt edinmişler.

Rüyalarını gördüğü, memleketine olan sıla hasretini sık sık çocuklarıyla paylaşan Hasan Amca 1955 yılında vefat ettiğinde en küçük kızı Müzeyyen henüz 17 yaşındaydı. Müzeyyen Teyze ata yurduna kavuşma hasretiyle yanıp tutuşurken oğlu Selami annesinin bu hasretini gidermek akrabaları ile tanışmak için  araştırmaya koyulmuş. Sonunda Armutlu Köyü’nün internet sayfası sayesinde akrabalarının izini bularak akrabalarıyla iletişime geçmiş. Oğlunun internet üzerinden akrabalarına ulaşması üzerine Müzeyyen Teyze geçtiğimiz günlerde Konya’ya gelerek ata yurdu olan Armutlu’yu ve akrabalarını ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etmekte zorlanan Müzeyyen Teyze “ Amcamın çocuklarını, torunlarını ve onların çocuklarını görme imkânı buldum. Babamın ve amcalarımın yaşadığı toprakları gezdim, yaşamım boyunca merak ettiğim bir şehri, bir köyü ve birçok akrabamı gördüğümden dolayı çok mutluyum. Atalarımızın ne şartlarda yaşadığını tahayyül bile edemeyiz. Allah hepsine rahmet etsin” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'dan deprem bölgesine yardım
Konyaspor'dan deprem bölgesine yardım
Erdoğan: 'Devlet olarak gerekeni yapacağız'
Erdoğan: 'Devlet olarak gerekeni yapacağız'