Reklamı Geç
Reklam
  • Reklam
"Dünyanın ormana ihtiyacı var"

"Dünyanın ormana ihtiyacı var"

Konya Aydınlar Ocağı’nda yeşile adanmış ömrünü anlatan ve  “Orman Dede” olarak tanınan emekli eğitimci Rahim Demirbaş, “Sadece Türkiye’nin değil dünyanın ormana ihtiyacı var. Ağaçlar sevgiyle büyür. Ben ağaç dikerek mesut oluyorum” dedi.

02 Ekim 2019 - 12:22 - Güncelleme: 02 Ekim 2019 - 12:27

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde “Orman Dede” olarak bilinen emekli eğitimci Rahim Demirbaş, ‘Yeşile Adanmış Ömrü’nü anlattı.

Konya’nın Ereğli İlçesi Karacadağ'ın Beyören Köyü (mahallesi)’nde 220 hane iken 1940’da doğduğunu ve köylerinde okulun 1956’da açılmasına rağmen okula gidemediğini ve dışarıdan bitirmek zorunda kaldığını ifade eden eğitimci Rahim Demirbaş, “Şimdi sekiz haneye düşen köyümüzde kırk kanaat geçiniyorduk. O zamanlar şimdikilerden çok daha mutluydum. Yemen ve Balkan savaşları ile Çanakkale savaşlarına köyümüzden 73 babayiğit eli silah tutan insan imamlar tarafından cephelere uğurlanmış. Bu insanlardan altısı dönebilmiş köyümüze. Onların savaş hatıralarını ve hikâyelerini dinledikten sonra ben, “Savaş cephelerde kazanılmıyor, savaş okullarda kazanılıyor. Ben öğretmen olmalıyım” dedim. İlkokulu bitirdikten sonra İvriz Öğretmen Okulu’na yazıldım. Allah devletimize zeval vermesin İvriz Öğretmen Okulu olmasaydı benim öğretmen olmam mümkün değildi” dedi.  

 

DÜNYANIN ORMANA İHTİYACI VAR

Çocukluğundan beri orman oluşturmak hayaliyle büyüdüğünü ifade eden Demirbaş, çeşitli illerde devlet okullarında matematik öğretmenliği yaptıktan sonra 1986’da Ereğli’ye dershane açtığını ve 27 sene dershanecilik yaptığı belirterek 2013’te, cemaatten dolayı işlerin kötüye gitmesiyle dershaneyi kapatmak zorunda kaldığını söyledi. Demirbaş, sonra şunları dile getirdi: “Sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın ormana ihtiyacı var. Görüyorsunuz işte ormanlar yanıyor, yakılıyor ve yağmalanıyor. Ben bir gariban ne yapabilir demedim ve 29 Ekim 1998’de köyüme ilk fidanları diktim. Bugün o fidanlar 15-16 metre oldu. Diktiğimiz yerde suyu az, yağışı az ve erozyona uğramış bir topraktı. Sonra 500 dekar arazi satın aldım. Fidanları dikmeden önce de Türkiye’deki bütün ziraat ve orman fakültelerinin dekanlarına e-posta attım. Türkiye’nin en fakir bölgesinde orman oluşturmak istiyorum. Bana yol gösterir misiniz dedim. İnanın bir kişi dahi bana dönmedi. Buna rağmen ben yine de işe başladım. İlk başta benim moralimi bozanlar da oldu. Ama orman yüzünden ben çok dua aldım. Tanımadığım insanlar bana dua etti. 73 tane yazar benim hakkımda yazı yazdı. Medyanın hepsi geldiler çekim yaparak benimle röportaj yaptı.

 

AĞAÇLAR SEVGİYLE GÜZEL BÜYÜYORLAR

Sonra badem ve Antep fıstığı da ektim. Antep fıstığı gayet güzel oluyor. İddia ediyorum Karacadağ’ı kurtaracak olan Antep fıstığıdır. Antep bölgesinden getirttiğim 30 fıstık fidanından 27’si tuttu. Onlara gözüm gibi bakıyorum ve onları seviyorum. Sevdin mi o kadar güzel büyüyorlar ki. ”

 

BEN AĞAÇ DİKEREK MESUT OLUYORUM

Kendi çaba ve uğraşlarıyla diktiği 40 bine yakın çeşitli ağaçlarla Beyören Mahallesi’nde bir ormanlık alan meydana getirdiğini ve bu bölge ile yeşilliğin canı kadar kıymetli olduğunu kaydeden Orman Dede, bir soru üzerine 29 Ekim’de 29 senenin dolacağını ifade ederek şimdiye kadar devlet ricalinden kimsenin kendisini ziyaret etmediğini söyledi. Dershane öğretmenlerinin sigortalarını yatıramadığı için şu tarihte ödenmediği takdirde arazilerine haciz kâğıdı geldiğini de hatırlatan Demirbaş, 18 taksitle her ay ödenmesi gereken borcun her birinin 12 bin lira olduğunu ve sadece üç tane ödenmesi gereken borç kaldığını ifade ederek “Ben ağaç dikerek mesut oluyorum. Bu borçların ödenmesinde bana maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen öğrencilerime, fedakâr vatandaşlar ile yardımsever insanlara teşekkür ediyorum” dedi.

İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen sohbette Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Konya Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ergin’le birlikte eğitimci Rahim Demirbaş’a “Büyük Selçuklu Mirası” adlı kitabı hediye etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vak'a sayısı artmaya başladı
Vak'a sayısı artmaya başladı
İhracatta Cumhuriyet rekoru!
İhracatta Cumhuriyet rekoru!