Reklam
  • Reklam
Metro’nun detayları paylaşıldı

Metro'nun detayları paylaşıldı

Konya tarihinin en büyük yatırımı olacak olan Konya metrosunun detayları AK Parti Konya İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

04 Kasım 2019 - 16:53

AK Parti Konya İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında Konya yatırımları ve gündeme dair değerlendirmelerde bulunuldu. Düzenlenen basın toplantısına AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun, Tahir Akyürek, Halil Etyemez, Hacı Ahmet Özdemir, Selman Özboyacı, Gülay Samancı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, İl Başkan Yardımcıları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

“ÜLKEMİZİN YAŞADIĞI SORUNLAR AK PARTİ İLE UMUDA DÖNÜŞTÜ”

Basın toplantısında ilk olarak AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı söz aldı. Konuşmasına 3 Kasım 2002 seçimlerinin yıl dönümüne değinerek başlayan Angı, “17 yıl önce 3 Kasım’da AK Parti iktidara yürümüştü. Ülkemizin yaşadığı onca sorun AK Parti ile birlikte büyük bir umuda dönüştü. Konya, 2002 seçimlerinde de yüzde 55 oy oranı ile AK Parti’ye en büyük destek veren illerin başında yer almıştı. O günden bugüne Konya bu desteğini arttırarak devam ettirdi. O sebeple tüm hemşehrilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum”  dedi.

“KONYA DAHA YAŞANABİLİR BİR KENT OLDU”

AK Parti ile tüm Türkiye’nin olduğu gibi Konya’nın da büyük bir aşama kaydettiğine değinen Angı,  “17 yılda ülkemiz pek çok ilkleri yaşayarak büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadı. Milletin iktidar olduğu bir döneme girildi.2002 yılından bu yana Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Konya’da da en küçük projelerimizden en büyük projelerimize kadar adım adım ilerledik. Bu dönemde pek çok hayalimiz gerçekleşti. Tüm bu projelerle Konyamız daha yaşanabilir bir kent haline geldi. Bu vesileyle başta Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, tüm hükümet üyelerimize, Genel Başkan Yardımcılarımıza, milletvekillerimize, belediye başkanlarımızın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“METRO BU GÜNE KADAR KONYA’YA KAZANDIRILAN EN YÜK YATIRIM OLACAK”

Konya metrosunun detayları hakkında bilgi veren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay “Bugüne kadar Konya tarihinin en büyük yatırımlarından birisinin daha şehrimize, hemşehrilerimze kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz Cuma Konya metromuzun imza törenini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızda gerçekleştirdik. Konya metrosu bugüne kadar Konyamıza kazandırılan en büyük yatırım olacaktır. En kısa sürede temelini atarak çalışmalarına başlayacağımız metromuzu 4 yıl içinde tamamlamayı planlıyoruz.  Metronun ilk etabı, Köyceğiz Necmettin Erbakan Üniversitesi Kampüsünden başlayıp, Meram Tıp Fakültesi, Beyşehir yolu, Eski Sanayi, Yeni Gar İstasyonu, Fetih Caddesi, Ahmet Özcan Caddesi, Çeçenistan Caddesi ve Meram Belediyesinde tamamlanacak 21,1 kilometrelik ihale ve sözleşmesi gerçekleştirildi. Toplam 22 duraktan oluşacak metromuzda 35 dakikada bir seferin tamamlanması planlanıyor. Planlanan sefer aralığı 4 dakika ile 2.72 dakika arasında gerçekleşecek. Böylece Meram ve Selçuklu arasında vatandaşlarımız kolay bir ulaşım imkanına sahip olacaklar. İnşallah ikinci etabın tamamlanması ile birlikte Konya çok önemli bir merhale kat etmiş olacak” dedi.

“KONYA DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞINDA HEP ÖNCÜ OLDU”

Konya’nın geçmişten günümüze demiryolu taşımacılığında hep öncü bir şehir olduğunun altını çizen Altay, “ 89-90’lı yıllarda Konya raylı sistemi kullanan ilk illerden oldu. Sonrasında eklenen ilave hatlarla birlikte Konya şu anda raylı sistemde çok önemli bir yolcu kapasitesine sahip oldu. Konya Ankara YHT hattı ile şehrimiz Türkiye’de ilk hızlı treni kullanan illerden oldu. Anadolu’da da bakanlığımızın üstendiği ilk metrolardan birisi de şehrimizde gerçekleşmiş oluyor. Burada şehrimiz adına önemli bir kazanç da 2015’te yapılan protokole 2019 yılında yapılan ekleme ile taşıt alımlarının bakanlık tarafından üstlenmesi ile gerçekleşti. İlk protokolde bu yükümlülük Büyükşehir Belediyemize aitti. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Ulaştırma Bakanımıza, Bakanlarımıza, Genel Başkan Yardımcılarımıza, İl Başkanımıza ve milletvekillerimize süreçteki desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“ARTIK ŞEHİRLER BİRBİRLERİYLE YARIŞIYOR”

Konya metrosunun önemine değinen Altay, “Konya metrosunun şehrimiz için tarihi olması sadece yatırım bedelinden kaynaklanmıyor. Şehirlerin rekabeti günümüzde ülke rekabetlerinin önüne geçti. Artık şehirler birbirleriyle yarışıyor. Şehirler için en önemli kriter de toplu taşıma ağının niteliği, sınıfı ve yolcu kapasitesidir. Konya’da bu manada metrosu olan şehirler kategorisine girmiş olacak. Toplam yatırım bedeli 1 milyar 190 milyon Euro. Yurt dışı kredisi ile gerçekleştirilecek yedi buçuk milyarlık bir yatırım. Firma ile görüşmelere başladık inşallah en kısa sürede şantiye yerinin tespiti ile şantiye kurulum aşamasına başlanacak ve en kısa sürede temel atma törenini gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.

“AK PARTİ İLKLERİN VE ENLERİN PARTİSİDİR”

Basın toplantısında son olarak söz alan AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, 17 yıllık AK Parti iktidarlarına atıfta bulunarak  “AK Parti ilklerin ve enlerin partisidir. AK Parti’nin en büyük özelliği ise Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımızın öncülüğünde bu ülkede vesayete son vermiş olmasıdır. AK Parti iktidarlarında bugüne kadar pek çok şey yapıldı ancak kanaatimce en önemlisi bu millete özgüven aşılaması ve bir meşruiyet krizi yaşamamasıdır. Milletimiz de bunun karşılığını her seçimde vermiştir şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ağır hasta sayısı artıyor
Ağır hasta sayısı artıyor
Altay'dan 10 Bin Tablet Müjdesi
Altay'dan 10 Bin Tablet Müjdesi