Reklam
  • Reklam
Yetmez ama, idare eder
Sabit HORASAN

Sabit HORASAN

Yetmez ama, idare eder

24 Ocak 2018 - 11:15

Hakem Mete Kalkavan ve yardımcıları, maçı Konyaspor’un elinden alıp Trabzonspor’a vermek için ellerinden geleni yaptılar.

Sağ olsunlar, Trabzon’un puan alması için hakemler her ortamı yarattılar.

Buna bizim Ali Turan da kırmızı kart görerek yardım edince işleri daha da kolaylaştı.

Hakem, devrenin sonunda  sakatlanarak çıkmak zorunda kalan Ferhat’a N’Doye’un yaptığı sert faulü de germek istemedi.

Yahu, bu hakemi MHK görmüyor mu?.. Her maçı böyle. Yapamıyor işte. İlla ki maç verilmesi mi? Gerekir…

Eyyy MHK Başkanı ve üyeler, aklınızı başınıza alın.

Ligin ikinci yarısı çok çetin geçecek. Takımları yakmaya hakkınız yok. Sizden hiç kimse yardım istemiyor. Yeter ki hakemler dürüst ve adil olsunlar yeter.

Atiker Konyaspor adına yetmez ama 1 puanda idare eder.

Dahası, maçta yaşanan koşullar nedeniyle beraberliğe bile razı olduk. Orkan’ın o süper golü olmasa Kartallar haftayı yenik kapatabilirlerdi de.

Ama şunu da belirtmeliyim ki, iç sahada kaybedilecek her puan Konyaspor’u tehlike hattında tutmaya devam eder. Bu da stres yaratır. Durum işin içinden çıkılamayacak bir hal alır. Hatta, iç saha kadar deplasmana maçlarından da puan çıkartmak lazım.

Trabzon karşısında alınan 1 puan, özellikle de sergilenen futbol ve ümit verdi.

Hani yönetici ve teknik adamlar iyi futbol oynuyoruz diye konuşuyorlar ya, bu kez iyi futbol golle de süslenince daha bir anlamlı oldu.

Trabzonspor’u kupadan elemek, ligde de çelme takmak Konyaspor için moral ve güven demektir.

Bu haftadan itibaren ilk 4 maç çok önemli. Özellikle de iç saha karşılaşmalarını kazanarak puanları toplamak Atiker Konyaspor’un önünü görmesine neden olacak.

Maça gelince:

Konyaspor’da yeni transfer Yatabare, Trabzonspor’da ise Novak ilk 11’de başladı.  

Karşılaşmanın ilk dakikalarında her iki takımda temkinli bir görüntü verdi. Ama ilerleyen dakikalarda ortaya seyir zevki yüksek, kazanma isteğinin ağır bastığı, tempolu bir maç ortaya çıktı.

15. dakikadan sonra gerginlik giderek attı ve oyun zaman zaman sertleşti.

Nitekim, 18. dakikada Ali Turan, gereksiz bir hareket sonucu kırmızı kart görünce Atiker Konyaspor sahada 10 kişi kaldı.

Diyeceksiniz ki, Trabzon’da Traore’nin ayağının kırıldığı sert faul sonrası hakem sarı kart bile göstermezken, Kupa maçında Vedat’a yapılan faulde kırmızı karat çıkmazken neden Konyasporlu futbolcular cezalandırılıyor.

Evet, bir yerde haklısınız,. Hakemlerde bir yerde adil davranmalı ve standardı sağlamalı.

Birinde sarı kart bile gösterilmezken, Ali Turan’a neden kırmızı kart. Veya Ali neden kırmızı kartlık hareket yaptı. İster istemiz aklımıza başka şeyler takılıyor.  Kalan maçlarda her futbolcu daha dikkatli davranmalı. Konyaspor’un tüm futbolculara ihtiyacı var.

İlk yarı, 10 kişi oynamasına karşın rakip orta alandaki sıkıntıyı iyi değerlendiren Konyaspor’un etkili olmasıyla geçti.

Her ne kadar iki takımda bir’er şut atsalar ve ikişer net pozisyondan yararlanamasalar da Konyaspor istekli oyunu ile dikkat çeken taraftı.

İkinci yarıya sakatlanan Ferhat’ın yerine Eren’i alarak başlayan Atiker Konyaspor, seyircinin desteğiyle oyunu rakip yarı alana yıktı.

Ömer Ali’nin direkten dönen topundan sonra Konyaspor’un maçı kazanacağına inandım.

Miloseviç’in golüne Trabzon, hareket gerçekte penaltı olmasına rağmen hakemin pozisyon geçtikten sonra garip bir şekilde verdiği penaltı kararının ardından Burak ile yanıt verince durum eşitlendi.

Ancak, uzatma dakikalarında hakemler görmezden gelince bunu fırsat bilen Burak ofsayt pozisyonda topu filelere gönderince Trabzon öne geçti. Son sözü ise, son dakikada Kartalın yeni transferi Orkan söyledi ve maç 2-2 berabere bitince takımlar puanları paylaştı.

Sonuçta, 3 puanı hak eden Konyaspor olsa da hakemlerin taktiriyle 1 puana razı olan da yine Konyaspor oldu.

1 puan kötü mü? Elbette ki değil. Son dakikada gelen gol olmasa 1 puanda aranacaktı. O nedenle kıymetini bilmek lazım.

 

 

Son Yazılar