Reklam
  • Reklam
Kore’de ilk ezanı Türkler okudu

Kore’de ilk ezanı Türkler okudu

Kitap Kurdu M. Sinan Ümit: “Kore’de ilk ezan 1950’de Türk askerlerinin gitmeleriyle okunuyor. Üç yıl esir kalan 244 Türk, işkence görmelerine rağmen sağ kalıyorlar.”

26 Mart 2020 - 16:59

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Mesajları çerçevesinde “Kore Savaşı ve Konyalılar” ile “Ben Türk” adlı kitapları tahlil eden Kitap Kurdu Mustafa Sinan Ümit, “Kore’de esir düşen 244 Türk, üç yıl esaret hayatı yaşamalarına ve işkence görmelerine rağmen fire vermeden hepsi sağ kalıyor” dedi.

KONYALILAR KORE’YE YARDIM YAPIYOR

“Kore Savaşı ve Konyalılar” kitabının yazarı Ahmet Atalay ile “Ben Türk” eserinin müellifi Dr. Aynur Onur Çiftci’ye teşekkür eden Mustafa Sinan Ümit, “1050-53 yılları arasındaki Kore Savaşı’na, 17 Eylül 1950’de vapurla yola çıkan 5 bin 90 Türk evladı 17 Ekim’de Busan’a varıyorlar.  Busan şehrindeki Türk Şehitliğinde 460’ın üzerinde şehit evladımız yatıyor. 300 şehit evladımız da Kuzey Kore’de” diye konuştu. Kore Şehitleri Caddesi’nin Çumra’da olduğunu ve eskiden Kore gazileri için Çumra’da 11 Aralık 1950’de Ulu Camide mevlid okutulduğunu belirten Ümit, “Konya’dan ilkokul çocukları Kore’deki askerlere mektup yazmışlar. Konya’dan Kore’ye toplanan yardımlar var. Mesela Mehmet Civelek 100 lira, Araba İmalatçıları Derneği 100 lira, Derviş Muzaffer Sinangil 100 lira, Adil Karaağaç 15 lira, Nuri Küçükköylü 50 lira, Nesrin Ertüzün 10 lira yardım yapmışlar” dedi.

KIZILAY’IN KORE ARŞİVİ AÇILMAYI BEKLİYOR

Ümit, “Kore ilginç bir konu. Bu kitap sayesinde Kızılay’daki Kore arşivinin o günden beri hiç açılmadığını ve tasnif edilmediğini de öğreniyoruz” diyerek şu bilgileri verdi: “Kore Savaşı 1953’de bitiyor. Amerikalı doktorlar esir düşen Türk askerlerin hepsini sorgulayarak ifadelerini kayıt altına almışlar. Bizim üniversitelerin ilgili bölümleri bu gazilerimizle görüşme yaparak şimdiye kadar kayda almaları gerekirdi. Aynur Hanım son birkaç gazimizle bizzat görüşmüş. Bunlardan biri kahraman sıhhiyemiz Kırıkkaleli Veli Onbaşı. 22 ülke içerisinde en büyük madalyayı alan Türk askeri. Kore savaşında en çok zayiat veren ve en çok madalya alan askerler de Türkler oluyor. Kunuri muharebelerinde yüzde 23 zayiat veriyoruz. Türk askerleri buradaki kuşatmayı yardıktan sonra üzerlerindeki teçhizatlarıyla birlikte 100 km. yürümüşler.”

KONYALI ÜSTEĞMEN 55 GÜN AYAKKABISIZ YÜRÜDÜ

Mustafa Sinan Ümit, “Ben Türk kitabından ‘Kore Savaşı’nda 22-23 Nisan Muharebeleri’nde esir düşen Konyalı Üsteğmen Ali Büyükkirişçi düşman sorgusundan kaçabilmek ve Türk er-erbaşı komünist beyin yıkama yöntemlerinden koruyabilmek için ilk andan itibaren er rolü yaptığını’ ve ‘subay kimliğini gizlemek için cephe gerisinden esir kampına nakil sürecinde yaklaşık 55 gün ayakkabısız yürüdü ve sonrasında 3 ay çıplak ayak yaşadığını’ öğreniyoruz” dedi.

Ümit, kitap tanıtımının sonunda Lâdikli Ahmed Ağa’nın Kore Şehitleri’ne yazdığı şiiri okudu:

“Kore’ye varınca süngü taktık/ Hakkın kudretiyle cepheden attık/ Kızıl Çin askerine kükreyip çattık/ Korkmayın aslanlar hücum ileri/ Kör Moskof öğretti yürüttü Çin’i/ Onlar Komünisttir kaldırmış Dini/ Vurun Mehmetçikler çevirmen yönü/ Korkmayın aslanlar hücum ileri. / Kore’de askerler harbe döşendi/ Kör Moskof askere karşı direndi/ Molla hünkar da kılınç kuşandı/ Yürüdü Konya’dan aslan varıyor.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kombine satışları başlıyor
Kombine satışları başlıyor
7 kişinin katili yakalandı
7 kişinin katili yakalandı