Reklam
  • Reklam
Her doğan için bir fidan

Her doğan için bir fidan

Bağları, ormanları ve her tonunu içinde barındırdığı yeşil dokusuyla, şiirlere, şarkılara, seyahatnamelere konu olan tarihi güzelliğine yeniden kavuşabilmesi adına yeni bir proje başlatıldı. ‘Her doğan bir fidan’ adı altında başlayan projenin ilk çam ağacını tüm Meramlılar adına toprakla buluşturan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, hedeflerinin her bir Meramlı için bir fidan olduğunu belirterek, projenin bu hedefin ilk basamağı olduğunu kaydetti.

03 Kasım 2019 - 13:55

Bağları, ormanları ve her tonunu içinde barındırdığı yeşil dokusuyla, şiirlere, şarkılara, seyahatnamelere konu olan Meram’ın eski günlerine yeniden kavuşabilmesi adına başlatılan ağaçlandırma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bu çerçevede Meram Belediyesi tarafından ‘Her doğan bir fidan’ adıyla yeni bir çalışma başlatıldı. Proje kapsamında ilçe genelinde doğan her yeni bebek için bir fidan dikilecek. Çalışma, Meram Belediyesi’nin ‘İyi ki doğdun bebek’ projesi ile birlikte yürütülecek. meram.bel.tr adresindeki ‘İyiki doğdun bebek’ bölümüne kaydı girilen bebek hem çeşitli hediyelerle hemde kendi adına dikilen fidanla dünyaya merhaba diyecek.       Bu amaçla ilk etapta Yenibahçe Mahallesinde 70 bin m²’lik bir alan hazırlandı. Yaklaşık 10 bin fidanın toprakla buluşturulmasının hedeflendiği bölgeye ilk çam ağacını da tüm Meramlılar adına Başkan Mustafa Kavuş dikti. Meram’da aramıza yeni katılan bebeklerin “Her Doğan Bir Fidan Projesi” ile karşılanacağını ifade eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Meram’da dünyaya gözlerini açan her bir yavrumuz için bir fidanı özel olarak oluşturduğumuz bu alanda isimlerinin asılı olduğu bir künyeyle toprakla buluşturacağız” diye konuştu.Proje ile ağaç ve orman sevgisi kazandırmak, vatandaşların çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak ve yeşil alanın artırılması yönünde farkındalığı artırmak amacı taşıdıklarını ifade eden Başkan Kavuş, “Burada dikilen her fidan, çocuklarımızla birlikte büyüyecek. Adına dikilen ailenin bir parçası olarak bu farkındalığı sağlamayı hedeflediğimiz bu proje geleceğimizi ve doğamızı kurtarmak  adına atılan önemli adımlardan biri olacak” dedi.

Sadece bu proje ile değil, Meram’ın dillere destan güzelliğine yeniden kavuşabilmesi adına ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarına büyük önem verdiklerinin altını çizen Başkan Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Havası, suyu, toprağı, yeşiliyle Meram’ı eski ihtişamlı günlerine yeniden döndürmek, hemşehrilerimize burada yaşamanın ayrıcalığını ve mutluluğunu yaşatmak bizim belediye olarak en önemli görevlerimizden biridir.Gönlümüz asıl, yaklaşık 350 bin kişinin yaşadığı Meram’da her bir hemşehrimiz için bir fidanı toprakla buluşturarak kişi başına düşen yeşil alan miktarını kat be kat artırmayı arzu ediyor. Bu bizim uzun soluklu hedefimiz. Başladığımız projede bunun ilk basamağı olacak inşallah. İmkanlar el verdiği sürece, sadece biz değil toplumun diğer dinamiklerini harekete geçirerek ve devletin diğer kurumlarıyla ortak hareket ederek bu hedefe ulaşmanın gayretinde olacağız” 

Başkan Kavuş fidanı toprakla buluşturmasının ardından fidan dikiminde çalışan personeline özverileri için teşekkür ederek tatlı ikram etti.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor sıkı hazırlanıyor
Konyaspor sıkı hazırlanıyor
Konyaspor'da hazırlıklar devam ediyor
Konyaspor'da hazırlıklar devam ediyor