Reklam
  • Reklam
Mevlana’yı anma programına virüs engeli

Mevlana'yı anma programına virüs engeli

747. Uluslararası Hz. Mevlâna’yı Anma programları bu yıl  bütün dünyada yaygın haldeki covid-19 salgını dolayısıyla, sadece 7 Aralık Pazartesi ve 17 Aralık Perşembe Günleri yapılacak.

24 Kasım 2020 - 13:24

İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre 1937'dan bu yana aralıksız olarak icra edilen  Mevlâna’yı Anma Etkinliklerinin 83. yılında, Anma Törenleri “Yeni Normal”e uygun olarak gerçekleştirileceği belirtildi.

Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi.

"Önceki yıllarda 7-17 Aralık tarihlerinde yapılan Hazret-i Mevlâna’yı Anma Törenleri, bütün dünyada yaygın haldeki covid-19 salgını dolayısıyla, sadece 7 Aralık Pazartesi ve 17 Aralık Perşembe Günleri yapılacak.  Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün organizasyonu ile her yıl 7-17 Aralık Şeb-i Arus Törenleri çerçevesinde, Mevlâna’yı Anma Törenleri için çok çeşitli etkinlikler yapılmaktaydı. 2016 yılından itibaren Mevlâna’nın eserlerindeki bir temel kavram etrafında geliştirilen temalı törenlerde sırasıyla, Birlik, Kardeşlik, Selam, Vefa Vakti vurguları öne çıkarılmış, Mevlâna’nın eserlerinde bu kavramları içeren düşüncelerine ve sözlerine yer verilmişti. Bu yıl yine Mevlâna’nın eserlerinde özellikli yeri olan “İhsan“ kavramı odaklı bir çalışma ile Anma Törenleri’nin teması “İhsan Vakti” olarak belirlendi. Bu temayı, Hazret-i Mevlâna’nın “İnsan yeter ki iyilik arasın. Onda kötü bir şey kalmaz” sözü ile vurgulayan Anma Törenleri, daha önceki yıllarda yapılan yürüyüş, Nevbe Merasimi, Türbeönü Buluşmaları, Bana Sor (mobil rehberlik hizmetleri), sergi, konferans, konser, panel, tiyatro gibi sahne, salon ve açık alan etkinliklerine yer verilmeyecek.

Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültürel-sanatsal etkinliklere getirdiği kriterlere uygun olarak yapılacak 747. Vuslat Yıldönümü Törenleri’nde; sadece Konya Türk Taavvuf Müziği Topluluğu Mevlevi Ayin-i Şerif’i ni icra edecek. Daha önceki yıllarda yapılan Tasavvuf Müziği Konseri ile Mesnevi Sohbeti de Törenlerde yer almayacak. Mevlevi Ayin-i Şerif’inin icra edileceği MKM (Mevlâna Kültür Merkezi)’ye Bakanlık genelgesine uygun olarak HES Kodu ile giriş yapacak seyirci sayısı da salon kapasitesinin 1/5 oranında tutulacak.

Daha önceki yıllarda ülke içinden ve dışından yerli ve yabancı binlerce kişinin katıldığı Anma Törenleri’ne bu yıl sadece iki program için toplamda bin 200 kişi katılabilecek. Halen Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün www.konyakultur.gov.tr adresinden temin edilebilen davetiyeler satışa çıkarıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenlediği 747. Vuslat Yıldönümü Şeb-i Arus Törenleri, bu yıl gerçek etkinliklerden daha çok, dijital platformlarda yer alacak. Twitter; şebiarus_gov, Facebook; şebiarus.gov, İnstegram; şebiarus.gov.tr adlı sayfalardan Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün hazırladığı dijital Şeb-i Arus etkinlikleri takip edilebilecek.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ömerali Şahiner helallik isteyerek ayrıldı
Ömerali Şahiner helallik isteyerek ayrıldı
Prof. Dülger'in ismi yaşatılmalı
Prof. Dülger'in ismi yaşatılmalı