Reklamı Geç
Reklam
  • Reklam
Bakan Kurum: “Konya Ayağa Kalkarsa Türkiye Ayağa Kalkar”
Reklam

Bakan Kurum: “Konya Ayağa Kalkarsa Türkiye Ayağa Kalkar”

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 31 ilçede İLBANK desteğiyle yapılan altyapı yatırımlarının toplu açılışı ve İLBANK Bölge Hizmet Binası’nın temel atma töreni Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımı ile gerçekleştirildi.

26 Mart 2022 - 19:13

Türkiye’nin 81 şehriyle birlikte, Konya’yı da hak ettiği en güzel eserlere kavuşturmanın gayreti içinde olduklarını belirten Bakan Kurum, “Türkiye’nin lokomotif şehri, çalışkan şehri Konya’mız her açıdan donatılırsa, en güçlü yatırımlarla ayağa kalkarsa, tüm Türkiye ayağa kalkar diyoruz. Medeniyet şehri, tarih ve kültür şehri; lider şehir Konya yürümeye bir başladı mı, tüm Türkiye arkasından yürür diyoruz.” diye konuştu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde son 20 yıl içinde hem Konya’da hem de ülkenin her köşesinde hayal bile edilemeyen çok büyük yatırımların başladığına ve kısa sürede tamamlandığına şahit olduklarını belirterek, açılışı yapılan ve son 3 yılda 31 ilçede İLBANK desteğiyle hayata geçirilen altyapı projelerinin 280 milyon 600 bin liraya mal olduğunu söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İLBANK Bölge Müdürlüğü Hizmet Binası temel atma ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan altyapı yatırımlarının toplu açılış törenine katıldı.

 

İstanbul Yolu üzerinde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan İLBANK Genel Müdürü Yusuf Büyük, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum’un desteğiyle Konya’nın gelişmeye ve ilerlemeye devam ettiğini belirterek, “Özellikle son 4 yılda Konya’da yapılan açılışlar ve temel atmalar da bunun en büyük göstergelerinden biridir. Konya Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizle birlikte yürüttüğümüz, bankamız öz kaynaklarından sağladığımız finansman ile toplam maliyeti 281 milyon lira olan 14 adet içme suyu, kanalizasyon, yol ve üstyapı yatırımlarımızın açılışını bugün gerçekleştireceğiz.” dedi.

KONYA MODELİ BELEDİYECİLİK ANLAYIŞLA ÇALIŞILIYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde son 20 yıl içinde hem Konya’da hem de ülkenin her köşesinde hayal bile edilemeyen çok büyük yatırımların başladığına ve kısa sürede tamamlandığına şahit olduklarını belirterek, “Bugün temelini atacağımız ve toplu açılışını yapacağımız yatırımlar da şehrimize bu anlamda değer katacak, hemşehrilerimizin yaşam standardının artmasına katkı sağlayacaktır.” dedi.

Konya’da dünyanın birçok ülkesinden daha büyük bir alanda vatandaşların ihtiyaçlarından doğan hizmetleri hızlı ve çevreci bir anlayışla gerçekleştirmenin ‘Konya Modeli Belediyecilik’ düsturunun en büyük önceliği olduğuna dikkat çeken Başkan Altay, “Bu süreçte hükümetimizin ve bakanlığımızın büyük destekleriyle Konya tarihinin en büyük yatırımlarını birer birer hemşehrilerimizin hizmetine sunduk.” diye konuştu.

İLBANK DESTEĞİYLE 280,6 MİLYON LİRALIK ALTYAPI YATIRIMI HAYATA GEÇİRİLDİ

İLBANK’ın desteğiyle kentsel ihtiyaçların karşılanabilmesi ve sürdürülebilir şehirleşmeye katkı sağlanması amacıyla birçok projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Başkan Altay, bu kapsamda açılışı yapılan ve son 3 yılda 31 ilçede hayata geçirilen altyapı projelerinin 280 milyon 600 bin liraya mal olduğunu belirtti. Başkan Altay, “Konya Büyükşehir Belediyesi olarak hükümetimizle, milletvekillerimizle, teşkilatlarımızla, ilçe belediyelerimizle, Meclis üyelerimizle, muhtarlarımızla ve tüm hemşehrilerimizle el ele vererek şehrimizin altyapısını güçlendirmek; yaşam standartlarını artırmak adına azimle çalışmaya devam ediyoruz. Bu anlamda şehrimize kazandırılan tüm bu yatırımlar için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, İller Bankası Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Büyük’e ve elini taşın altına koyarak Konya’mızın aydınlık yarınları için gayret gösteren herkese can-ı gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

“AK PARTİ KADROLARI OLARAK ESER SİYASETİNİN TEMSİLCİLERİYİZ”

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyon Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, “Biz AK Parti kadroları olarak yatırım ve hizmet siyasetinin, eser siyasetinin temsilcileriyiz. Bakanımız Konya’daki yatırımların altında imzası olan, bunların takipçisi olan, gerçekten Konya’mıza büyük hizmetleri olan bir bakanımız. Sayın bakanımız gerçekten adeta destan yazıyor. Kendisine teşekkür ediyoruz. Cenab-ı Hak daha nice hizmetlere vesile kılsın. Büyükşehir Belediye Başkanımızı da tebrik ediyorum. Gerçekten Konya’da vizyon projelerin hem yatırımcısı hem takipçisi hem de büyük bir başarıyla Konya Büyükşehir Belediyemiz yoluna devam ediyor. Allah kendisinden razı olsun.” dedi.

“KONYA’YA HİZMET ETMEK BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS”

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Konya’ya hizmet etmek bizim için büyük bir şans. Böylesine kadim bir kültürün, kurumların şekillendirdiği bir yerde insanların yaşam kalitesi de en iyisidir. Manevi olarak istinat noktalarının bu kadar fazla olduğu bir alanda maddi olarak da bunu bir şekilde iyi bir şehircilik anlayışıyla, çevrenin üzerindeki bütün sıkıntıları, bütün baskıları bertaraf etmek, iklim değişikliğiyle gelen riskleri bertaraf etme noktasında Konya’mızın öncü olması hepimiz açısından büyük bir zenginlik. Konya’mızın evladı, Konya’mızdan bakanımız Sayın Murat Kurum beyin genel olarak devletimizin genel stratejileriyle uyum-sonuç odaklı dokunuşlarıyla ayrı bir şans yaşıyoruz.” sözlerini kullandı.

“KONYA AYAĞA KALKARSA TÜRKİYE DE KALKAR”

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum ise baba yurdu Konya’da hemşehrileriyle buluşmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Türkiye’nin lokomotif şehri, çalışkan şehri Konya’mız her açıdan donatılırsa, en güçlü yatırımlarla ayağa kalkarsa, tüm Türkiye ayağa kalkar diyoruz. Medeniyet şehri, tarih ve kültür şehri; lider şehir Konya yürümeye bir başladı mı, tüm Türkiye arkasından yürür diyoruz. İşte bunun için ülkemizin 81 şehriyle birlikte, Konya’mızı da hak ettiği o en güzel eserlere, en kalıcı hizmetlere, en değerli yatırımlara kavuşturmanın; tüm ekibimizle birlikte gayreti içindeyiz. Elhamdülillah bugün de elimiz boş gelmedik. İller Bankamıza ve Büyükşehir Belediyemize ait 14 kalem eser ve hizmetin toplu açılışını yapıyoruz.” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE YOL YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Şehre kazandırılan tüm eserlerin Konya için hayırlı olmasını dileyen Bakan Kurum, “Biz Konya’nın, Konyalıların, Hz. Mevlana’nın, Anadolu’yu iman yurdu kılan uluların dizinin dibinde büyüdük ve bu vatanın her karış toprağını çok sevdik. Bu cennet vatanı 20 yılda, Cumhuriyet tarihinde yapılanların 10 katı esere kavuşturabilme başarısını gösterebilmemizin gerisinde işte bu aşk, bu sevda vardır. Biz yatırımlarımızı yapmaya, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yol yürümeye, her sabah yeni bir projeyle milletimizin karşısına çıkmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“16 MİLLET BAHÇEMİZLE KONYA’MIZDA YEŞİL ALAN MİKTARINI ARTIRIYORUZ”

Konya’nın 31 ilçesinde çalışmalara ilk günkü aşka, heyecanla, azimle ve kararlılıkla devam ettiklerini kaydeden Bakan Kurum, şöyle devam etti: “Bir taraftan 16 millet bahçemizle Konya’mızda yeşil alan miktarını artırıyor; diğer yandan 1000 yıllık ecdat mirası Alâeddin Tepesi’nin çevresini güzelleştiriyoruz. Konya’nın hava kalitesini iyileştiriyor, ekolojik koridorlar ve bisiklet yolları, yürüyüş yolları projelerimizi de bir bir hayata geçiriyoruz. Yine bir yandan Konya’mızın tamamında TOKİ Başkanlığımız eliyle sosyal konutlar inşa ederken diğer yandan Şükran Mahallesi, Mevlâna Meydanı, Mevlâna Çarşısı ve Altın Çarşı gibi birçok noktada dönüşüm ve tarihi ihya çalışmalarına devam ediyoruz. Özellikle sanayi alanlarının dönüşümü noktasında Konya’mızda çok özel, çok önemli projeler yürütüyoruz. Köhnemiş sanayi alanlarını şehrimizin dışına taşıyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin ilk Sıfır Atık Sanayi Sitesini Konya’mızda inşa ediyoruz. Ben tüm yatırımlarımızın Konya’mız için hayırlı olmasını diliyorum.”

“ŞEHİRLERİMİZİ KOZMETİK BELEDİYECİLİĞİ YAPANLARIN İNSAFINA TERK ETMEDİK”

Özellikle Rusya-Ukrayna kriziyle beraber Türkiye'nin gücünü dünyada herkesin gördüğünü vurgulayan Bakan Kurum, “Türkiye vakti gelmiş bir fikirdir. Bu fikrin karşısında Allah’ın izniyle, bundan böyle kimse duramaz. Hem yerelde hem küreselde güneş gibi yükselen Türkiye’ye kimse mani olamaz. Biz bakanlık olarak şehirlerimizin geleceğinden sorumlu bir kurumuz. Açık ve net söylüyorum; şehirlerimizin hiçbirini görüntü, reklam, makyaj, kozmetik belediyeciliği yapanların insafına terk etmedik, etmeyeceğiz. Bu millete, bu şehirlere, bu cennet vatana hizmeti, birileri gibi, hiçbir dünya telaşına, hiçbir dünya kaygısına değişmeyeceğiz. Şehirlerimizi; eser üretme, yatırım yapma, proje sunma kabiliyeti olmayanların eline bırakmayacağız. Zihinlerinde devlet, millet derdi olmayanlara, millet namına tek bir hayal kurmayanlara, milletimizle birlikte gereken dersi vereceğiz. İnşallah tüm şehirlerimizi; milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, teşkilatlarımızla ve aziz milletimizle, hep birlikte el ele, gönül gönüle istikbale taşıyacağız. Açılışını yaptığımız, temellerini attığımız tüm yatırımlarımızın Konya’mıza, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Başta İller Bankamıza ve Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan altyapı yatırımlarının toplu açılışı gerçekleştirilirken; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın şehre kazandıracağı İLBANK Bölge Hizmet Binası’nın da temeli atıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Para Masa Tenisinde Türk sporcular 4 kategoride de şampiyon oldu
Para Masa Tenisinde Türk sporcular 4 kategoride de şampiyon oldu
Türkiye, kadınlar hentbolda şampiyon oldu
Türkiye, kadınlar hentbolda şampiyon oldu