Erkoyuncu: ’Konya Şeker çok büyük bir kurum’

Erkoyuncu: 'Konya Şeker çok büyük bir kurum'

Kangal Enerji yatırımlarından kaynaklı borçlarının TL bazında yeniden yapılandırıldığının müjdesini veren PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu, "Konya Şeker çok büyük bir kurum" dedi.

13 Eylül 2023 - 11:08 - Güncelleme: 13 Eylül 2023 - 11:12

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Konya Şeker Merkez Kampüsünde Konya’da faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya geldi.  

 

Erkoyuncu, Enerji yatırımlarından kaynaklı olarak Konya Şeker'in Kangal Termik Santrali'nin döviz borcunun TL'ye çevrildiğini belirten Erkoyuncu,  yaklaşık 9 milyar 350 milyonluk borcun sabit yüzde 15 faizle 5,5 yıl ödemesi kaydıyla yeniden yapılandırdık. Bu durumun kurumu oldukça rahatlattığını söyledi. Erkoyuncu, "Konya Şeker çok büyük bir kurum" diyerek her türlü zorluğu aşabileceklerini kaydederek,

"Ayrıca Soma Termik Santrali'nin döviz olan borcunun da TL'ye çevrilmesi için çalışmaların devam ettiriyoruz" diye konuştu.

Yeniden yapılanmayla birlikte borçla ilgili bir kaygının kalmadığını bildiren Erkoyuncu, Konya Şeker'in gelecek yıldan itibaren uzman olduğu gıda sektörüyle ilgili yeni yatırımların da başlayacağını söyledi.

FABRİKA YERİNDE KALACAK

Erkoyuncu, Konya Şeker Fabrikasının Altınekin bölgesine taşınma projesiyle ilgili son durum hakkında da açıklama yaptı. Erkoyuncu, gelecek sene yeni fabrika için temel atma çalışmalarının sürdüğünü ve planlamanın bu şekilde yapıldığını dile getirerek mevcut fabrika alanının ise alınan kararla şimdilik aynen kalacağını açıkladı.

Erkoyuncu şeker pancarı alım fiyatının da önümüzdeki hafta belli olacağını; hükümetin de çiftçiyi memnun edecek açıklamasını beklediğini ifadee etti.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1922 Konyaspor kümede kalmayı başardı
1922 Konyaspor kümede kalmayı başardı
Konyaspor Basket küme düştü
Konyaspor Basket küme düştü