Reklam
  • Reklam
Selçuklu Belediyesi (ENTECH) Fuarı’nda 

Selçuklu Belediyesi (ENTECH) Fuarı’nda 

Selçuklu Belediyesi, Türkiye’nin çevre teknolojileri ve sıfır atık alanında gerçekleştirilen tek fuarı olan “Sürdürülebilirlik ve Sıfır Atık Fuarı’na -ENTECH” katıldı. Fuarda Selçuklu Belediyesi’nin standı vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. 

23 Kasım 2022 - 18:40

Avrasya’nın en büyük fuarı ENTECH – Sürdürülebilirlik ve Sıfır Atık Fuarı Ankara’da başladı. Türkiye’nin sıfır atık belgesine sahip ilk belediyesi olan Selçuklu Belediyesi sürdürdüğü örnek çalışmaları fuarda ziyaretçilere anlatılıyor.  

(ENTECH) Sürdürülebilirlik ve Sıfır Atık Fuarı’nda stant açtıklarını ve fuar boyunca Selçuklu Belediyesi’nin sıfır atık ile geri dönüşüm alanında yürüttüğü çalışmaları anlattıklarını dile getiren Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuklu ’da bu alanda örnek çalışmaların hayata geçirildiğini söyledi.

 

“Kompost üretimiyle atıkları gübreye dönüştürüyoruz”

 

Selçuklu Belediyesi’nin sıfır atığa olan bilincin artması noktasında bu konudaki çalışmalarını ulusal çapta da duyurmak için fuarda yerini aldığını ifade eden Selçuklu Belediyesi Ahmet Pekyatırmacı: “Türkiye’nin sıfır atık belgesine sahip öncü kurumlarından bir tanesiyiz ve sürdürdüğümüz örnek çalışmaları her platformda anlatmaya devam ediyoruz. Bu konuda yapmış olduğumuz faaliyetlerin bir tanesi olan kompost üretiminde önemli bir mesafe kat ettik. Park Bahçeler Müdürlüğümüzün parklarda topladığı bitki atıkları ile sebze halinde ve pazar yerlerinde toplanan sebze ve meyve atıklarını belediyemiz tarafından oluşturulan kompost merkezlerinde gübreye dönüştürüyoruz. Yaptığımız faaliyet ile bu konuda önemli bir işe öncülük ediyoruz. Bu noktada sürdürülebilir bir çevre adına üzerimize ne görev düşüyorsa bu konuda hangi katkıların verilmesi gerekiyorsa vermeye hazırız. 

“GES ile binlerce ağacı kurtardık”

Güneş enerjisini verimli kullanma adına yürütülen GES projesinin önemine de değinen Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı: “ Güneş Enerjisi Santralleri (GES) hamlelerimiz ile tasarruf etmeye devam ediyoruz. Hizmet binamızın çatısına ve Kelebekler Vadisi parkında yaptığımız GES Panelleri ile hem tasarruf sağlıyor hem de doğayı koruyoruz. Böylece elektrik üretiminin yanı sıra karbon salınımını engellerken ,binlerce ağacın doğada kalmasını sağladık.” dedi. 

“Sıfır Atıkta öncüyüz”

Katı atıkların toplanmasında geri dönüşümle ilgili çalışmalar da eş zamanlı olarak yürüttüklerinin altını çizen Başkan Pekyatırmacı: “Bütün mahallelerimizde, konutlarımızda, iş yerlerimizde geri dönüşümü kağıt, metal, plastik ve diğer dönüştürülebilen ürünleri ayrı topluyoruz. Sıfır atık çalışmaları ile bu faaliyetleri farklı bir boyuta taşıdık. Bu çerçevede “ Atıklar geri dönüşümle değerleniyor” sloganıyla faaliyetine başladığımız “ Atık Kumbaram” projemizle hemşehrilerimiz ayrı ayrı toplayıp getirdiği kağıt-karton, plastik, cam veya metal gibi geri dönüşebilen atıkları atık kumbara noktalarından anlaşmalı iş yeri ve marketlerde nakite çevirerek aile ekonomilerine katkı sağlayacak ve bu sayede kazanan çevre bilinci ve çevremiz olacak.” Şeklinde konuştu. 

Selçuklu ENTECH,  26 Kasım 2022 tarihine kadar Congresium- ATO Kongre ve Sergi Sarayı'nda ziyaretçilerini ağırlayacak. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KGK Genel Başkanı Dim güven tazeledi
KGK Genel Başkanı Dim güven tazeledi
Karagümrük hazırlığı başladı
Karagümrük hazırlığı başladı