Öğrencilere Şed kuşanma töreni

Öğrencilere Şed kuşanma töreni

Konya Büyükşehir Belediyesi Çalışan Gençlik Meclisi, mesleki ve teknik liselerdeki bölümlerini dereceyle bitiren öğrenciler için şed kuşanma töreni düzenledi.

13 Haziran 2024 - 13:03

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen program saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından “Selçuklu’da Şed Kuşanma” temalı tiyatral gösteri ve Çalışan Genlik tanıtım filmi izleyenlerden büyük alkış aldı.

Programda konuşan Konya Büyükşehir Belediyesi Çalışan Gençlik Meclisi Başkanı Veli Vural, ahilik geleneğinin köklü bir ritüelini yerine getirmek için bir araya geldiklerini ifade ederek, ahilik ve Çalışan Gençlik Meclisi hakkında bilgi verdi. Vural, kendilerine her zaman destek olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Muharrem Karabacak, Konya’nın ahiliğin merkezi olduğunu ifade ederek, “Hamimiz Konya Büyükşehir Belediyemizle birlikte esnaf ve sanatkarımız adına her türlü gayreti sarf ediyoruz. Edep ve adapla yetişmiş olan ve bugün şed kuşanacak her bir kardeşime bundan sonraki süreçte başarılar diliyorum” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Uzbaş ise, “Bu program kalfalıktan ustalığa adım atan gençlerimizin ahilik kültürünün değerlerini ve prensiplerini benimsemeleri adına büyük önem taşıyor. Bu kültürün yayılması için çabalayan gençlik meclisimize teşekkür ederim. İnanıyorum ki ahilik kültürüyle genç esnaflarımız sadece mesleki beceriler kazanmakla kalmayacak aynı zamanda Ahi Evran’ın kadim mirasını çok daha ilerilere taşımış olacaklar. Şed kuşanacak gençlerimizi canı gönülden tebrik ediyor, Ahi Evran’ın izinde bir ömür temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından şed kuşanma töreni gerçekleştirilerek mesleki ve teknik liselerdeki bölümlerinden dereceyle mezun olan öğrencilere belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.

Programa; Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, KONESOB’a bağlı oda başkanları, öğrenciler ve aileleri de katıldı.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konuk adaylığını açıkladı
Konuk adaylığını açıkladı
2023-2025 fikstürü çekildi
2023-2025 fikstürü çekildi