Reklam
  • Reklam
Markalar, gerçek pazarlamacılarla hedefine ulaşır
Nimet DÖNMEZ

Nimet DÖNMEZ

Markalar, gerçek pazarlamacılarla hedefine ulaşır

26 Aralık 2018 - 11:16

Marka olmak, markanın devamlılığı ve kalitesinin tüketici tarafından kabul edilir olması açısından önemli. Hemen hemen her marka ürettiği ürünlere bir üst model olarak yenilerini eklerken, ürünlerin tüketiciye ulaşmasında değişik alternatifler üretirler. Markaların pazarlamada gösterdikleri başarı ürünlerini iyi tanıyan ve tanıtan pazarlamacıların tüketiciye ulaşmalarıyla doğru orantılıdır.

Her zaman pazarlamacı tanımında kullandığımız bir terim var ve bunu sıklıkla dile getiriyoruz. Pazarlamacı "Köpek balığı gibidir" tuttuğunu bırakmaz.

Hafta sonu önemli bir markanın ürününü alırken pazarlamanın ve satış elemanlarının kalitesinin ne denli önemli olduğuna bir kez daha şahit olduk. Kendisi ufak tefek ama dolu dolu bir bayan satış elemanı. Elif hanım... Media Markt'ın elektronik ürünlerini tanıtırken konuya hakimiyeti ve tüketiciye yön verme konusunda son derece başarılı. Üstelik bize tanıttığı ve tavsiye ettiği ürünü her açıdan değerlendirip aklınızı bile çelecek nitelikte ifadelerle sizi ikna edebiliyor.

Satış elemanlarının belli eğitimlerden geçirildiğini, seminerlerle onlara yön verildiğini biliyorum. Ancak işin içine tecrübe de girince nasıl bir pişip olgunlaşmak olduğunu meslekte kendini geliştirmenin ne demek olduğunu böyle elemanlarla bir kez daha görüyorsunuz.

Pazarlamada sıcak ya da soğuk satışlar konusunda bilgi sahibiyim. Pazarlamanın ekonominin bilim dallarından biri olduğuna baktığımızda, pazarlamaya kalite getiren elemanların sektörün değerini yükselttiğine de böyle şahit oluyorsunuz.

Piyasalar kötü ve mağazalara ne kadar çok giren çıkan olsa da önemli olan sattığınız ürünün alıcısının olmasıdır. Aynı ürünün bayi olan markanın ismiyle satış yapan başka bir mağazaya girdiğiniz de yine ürünü size tanıtacak ve satacak elemanlar arıyor gözünüz.

İşte orada arada ki farkı görebiliyorsunuz. 

Markalar ürünlerinin pazarlamasında belirledikleri kotalara gerçek satıcılarla ulaşabilirler. Üretim yaparsınız, ürününüz kaliteli olur, ya da başka markaların bir üst ürününü üretmiş olursunuz.  Elbette bunlar çok önemli. Ancak ürettiğiniz ürünü tüketiciye doğru noktalarda, doğru kişilerle ulaştıramazsanız hedefinize ulaşamamışsınız demektir.

Markalar kendilerini temsil edecek kişileri doğru seçmelidir. Artık tüketici bilinçlendi ve kullanacağı ürünlerde çok daha detaycı olabiliyor. Tabi ki, bunu anlatacak, tüketicinin aklındaki sorulara doğru cevaplarla yön verecek pazarlamacılarınız olmazsa sizin satışta sunduğunuz avantajlar da hiç olacaktır.

Markaların doğru zamanda, doğru yerde, doğru satıcılarla hedefe ulaşma planları değerlerini yükseltecektir.

Aksi halde Marka olalım derken yanlış adımlar, tüketiciye ulaşamama, kendinizi doğru anlatamama marka değerinizin küçülmesine neden olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar